// // // Bogblogger.dk – Boganmeldelser på nettet » Mads Peder Nordbo: Hund
Digte

Spænding

Noveller

Roman

Krimi

Forside » Dansk roman, Krimi, Spænding, Thriller

Mads Peder Nordbo: Hund

Skrevet af den 17. marts 2026 – 05:14Ingen kommentarer

Underholdende krimi!

Handlingen er således: Tre sager, der ikke umiddelbart lader til at have noget med hinanden at gøre begynder pludselig at vise tegn på alligevel at høre sammen. Det bliver politikommissær Line Præst og hendes søster Ragnhild, der er psykolog ved Regionspsykiatrien, der får til opgave at kaste sig over opgaven.

Det drejer sig om en mand, der er stærkt medtaget efter flere dyrebid, men som også lader til at have været udsat for en anden voldsom forbrydelse. Og jo mere de to søstre graver, jo større en ondskab støder de på.

Når jeg genlæser den korte synopse af bogen, lyder den jo spændende. Og den ER spændende. Det er en thriller, der sagtens kan fange dig og hive dig med ned i dybet. Og det er nok også dens formål. En enkel ond historie, der skal skræmme os og holde os fanget. Og det gør den. Med succes.

Men leder du efter et dybere mål, en større besked, et perspektiv, så er det lidt sværere at få øje på. Det lader ikke til, at der er nogle underliggende budskaber i handlingen eller i fortællingen. Men det skal der heller ikke altid være. Jeg kan eksempelvis sagtens sætte mig ned og se en Jason Statham-film i tv. Den efterlader ikke nødvendigvis dybe spor i mig, og jeg savner heller ikke en dybere mening. Filmen er underholdende. Og det er nok. Min vurdering er, at denne Mads Peder Nordbo-roman er som en Jason Statham-film.

Men vurder selv. Nordbo har tidligere skrevet to romaner sammen med Sara Blædel, hvilket jo skulle være en garanti for succes. Så giv den en chance. Men vær forberedt på, at han med sin handling river dig lidt rundt i ondskabs-manegen.

Mads Peder Nordbo: ”Hund”, Forlaget Gutkind, 391 sider, udkom januar, 2025

Læs også:
Mads Peder Nordbo: Pigen uden hud

Sara Blædel og Mads Peder Nordbo: Sår

Thomas Bagger: Den nittende ø

Der er lukket for kommentarer.