// // // Bogblogger.dk – Boganmeldelser på nettet » Anne Skov Thomsen: Præstens
Digte

Spænding

Noveller

Roman

Krimi

Forside » Debutant, Roman

Anne Skov Thomsen: Præstens

Skrevet af den 27. februar 2026 – 05:54Ingen kommentarer

”Er du egentlig meget kristen? Spørger en af de store piger fra sjette henkastet Sine. Nu igen! Hun ved ikke, hvad hun skal svare, så hun trækker bare irriteret på skuldrende og siger: Det ved jeg ikke.”

Det spørgsmål “Er du egentlig meget kristen?” rammer den lille pige Sine mange gange, efter de er flyttet ind i landsbyens præstegård. For Sine er det et trættende spørgsmål hele tiden at skulle forholde sig til, for hvad er det spørgeren forventer at høre? Dertil er det et meget svært spørgsmål at svare på, for det er enormt ladet, – og kan tro i det hele sættes op på et barometer, hvor man kan svare lidt eller meget?

Anne Skov Thomsen har skrevet en meget fin bog om at vokse op i en præstegård, hvor begge forældre er præster. Som læser får vi lov til at komme med helt ind i privaten, da bogen er skrevet ud fra barnets perspektiv. Vi får indblik i, at det kan være svært at holde præstekøkkenet fri for sognebørn, da konfirmandlokalet ligger i forlængelse, hvordan folk ringer midt under aftensmaden, og om hvordan nogle møder uanmeldt op på trappen.

Vi får et fint indblik i, hvad det vil sige som barn næsten at miste sin egen identitet, for Sine er ikke bare den nye pige i klasse, eller på fodboldholdet, – hun er også altid Præstens datter. ”Altid præstens datter. Som om hun altid bliver iagttaget, overvåget. Hun har ikke sagt noget til mor og far om alle de spørgsmål, folk stiller. Hun vil ikke bekymre dem, og desuden ville det kun være pinligt, hvis de blandede sig. Det er en kamp, hun selv må kæmpe.”

Anne Skov Thomsen er selv opvokset i en præstegård, hvor begge er præster, så det er egne erfaringer, historier og erindringer hun bygger oven på, og selvom handlingsforløbet finder sted i årene 1997-2000, så er der meget genkendelighed i romanen, siger anmelderen som selv er præst, har børn og bor i tjenestebolig. Der hersker stadig lidt mystik og undren om dette erhverv, hvordan lever man hos præsten?

Jeg slugte bogen i løbet af en weekend, og den får mine varmeste anbefalinger. Bogen giver et meget fint indblik i, hvordan det kan være svært at få præsteliv og familieliv til at balancere, hvor mange uudtalte forventninger og holdninger om, hvordan præsten og præstens børn skal være og opføre sig, også hersker den dag i dag. Ja, som min datter svarede en dag, da hun blev spurgt; ’hvordan er det at have en mor, som er præst?’ Hvortil hun svarede; ’det ved jeg ikke, jeg har jo ikke prøvet andet?’ Præstens er en meget ærlig og rå bog, som giver stof til eftertanke.

Anne Skov Thomsen, Præstens, People’s, 2026, 298 sider.

Der er lukket for kommentarer.