// // // Bogblogger.dk – Boganmeldelser på nettet » Ruben Toft Sindahl: Hævet over loven. Højesteret og magten i USA
Digte

Spænding

Noveller

Roman

Krimi

Forside » International Politik, Politik & debat

Ruben Toft Sindahl: Hævet over loven. Højesteret og magten i USA

Skrevet af den 29. juli 2026 – 05:17Ingen kommentarer

Ruben Toft Sindahl har med ”Hævet over loven” igen skrevet en indsigtsfuld bog om USA.

I sin første, ”Ret og magt i USA” var fokus bredt på, hvad der havde bragt USA frem mod den situation, som landet står i og truslerne mod det amerikanske demokrati. Retsvæsenet fyldte naturligvis en del, blandt andet fordi, det er her Sindahl er ekspert. Han er uddannet som jurist i Danmark og USA og har i flere år ernæret sig som advokat i USA. Nu retter han sigtekornet mod en af de allermest magtfulde amerikanske institutioner, nemlig Højesteret.

Her træffer ni dommere, som sidder på livstid og ikke kan fyres, mange af de mest afgørende beslutninger for USA og dets borgere. Ud af de ni dommere er tre udnævnt af Trump, tre er udnævnt under andre republikanske præsidenter og kun tre er udnævnt under Demokraterne.

Sindahls hovedpåstand er, at Højesteret har udviklet sig fra en juridisk instans til at blive et politiseret redskab for bestemte grupper i det amerikanske samfund. Og at denne politisering har nået sit højdepunkt under Trump. Sager optages til behandling og afgørelser træffes ud fra dommernes politiske overbevisning i langt højere grad end ud fra jura og gældende lovgivning. Og som Sindahl viser, så støtter Højesteret igen og igen Trump, republikanerne, kristne organisationer og de store erhvervsvirksomheder.

Dette er kontroversielt og farligt for demokratiet, idet Højesteret kan underkende Kongressen, der vedtager føderale love, fastsætter statsbudgettet, erklærer krig, godkender internationale traktater og bekræfter præsidentens udnævnelser af ministre og dommere.

Bogens forfatter krydrer løbende sine analyser og vurderinger med konkrete eksempler, blandt andet da Højesteret fjernede kvinders landsdækkende ret til abort, og gjorde det til et spørgsmål de enkelte stater selv afgør. Et andet eksempel er spritnyt, idet de seks konservative dommere i Højesteret for nylig godkendte ændringer i valgretsloven fra 1965. Nu kan delstater indrette valgdistrikter, så sorte og latinamerikanske vælgere får reduceret deres politiske indflydelse. Ud over mange af disse systemiske eksempler er der andre med enkeltpersoner, der fx er blevet diskrimineret på deres arbejdsplads.

Vi får også indsigt i nogle af de helt konkrete teknikker, som dommerne bruger for at nå frem til de afgørelser, der matcher deres politiske værdier og holdninger. Og endelig er også en solid gennemgang af de stærke kræfter og kapitalinteresser, der har arbejdet med at forme Højesteret – og andre dele af det juridiske system – så det støtter dem mest muligt.

Man mærker tydeligt forfatterens engagement og store viden, og så fortæller han bare rigtig godt. Derfor får ”Hævet over loven” en stærk anbefaling.

Ruben Toft Sindahl: ”Hævet over loven. Højesteret og magten i USA”. Turbine, 331 sider. Maj 2026

Der er lukket for kommentarer.