Natasha Brown: Det universelle
Efter Natasha Browns imponerende debut Samling, som gjorde et stort indtryk på mig med sit sit skarpe sprog og blik for magt, race og identitet, havde jeg store forventninger til hendes anden roman, Det universelle. Denne gang er det dog tydeligt, at Brown bevæger sig i en helt anden retning – og resultatet er en roman, der deler vandene.
Det universelle kredser om en gruppe progressive klimaaktivister, der samles på en nedlagt gård til en fest, som får et dramatisk omdrejningspunkt, da en mand bliver slået ned med en guldbarre. En ung journalist forsøger at forstå, hvad der er sket – og undervejs udfordres vores forståelse af objektivitet, sandhed og meningsdannelse.
Brown stiller skarpt på klasse, sprog og politisk bevidsthed, og det er tydeligt, at hun har en stærk stemme og noget på hjerte. Hendes betragtninger om det globale, vestlige samfund og vores kollektive søgen efter sandhed er både relevante og velovervejede. Men samtidig drukner disse betragtninger i romanens tætte lag af intellektuelle kommentarer og samfundskritik. Der er noget beundringsværdigt i ambitionerne og det skarpe blik, Brown har for samtidens sprog og magtstrukturer, men som roman betragtet savnede jeg nerve, handling og karakterer, man for alvor kan engagere sig i.
Det universelle er en bog, som vil appellere til dem, der elsker intellektuelle eksperimenter og samfundsanalyser i romansk form – men for dem, der søger litteratur som en flugt fra meningsbruset og de konstante debatter, kan den hurtigt komme minde en om de følelser man har, når læser debatindlæg, kommentarspor eller har samfundspolitiske diskussioner med venner og bekendte.
Selvom jeg personligt havde svært ved at engagere mig i selve historien, må jeg anerkende Browns evne til at skrive intellektuelt og præcist. Hun er uden tvivl en vigtig stemme, og Det universelle er et bevis på hendes vilje til at udfordre både genrer og læsere – også selvom det denne gang ikke helt lykkedes for mig.
Natascha Brown, Det Universelle, oversat af Louise Ardenfelt Ravnild, Gyldendal, 198 sider, maj 2025
