// // // Bogblogger.dk – Boganmeldelser på nettet » Suzanne Brøgger: Tone
Digte

Spænding

Noveller

Roman

Krimi

Forside » Digte

Suzanne Brøgger: Tone

Skrevet af den 10. december 2021 – 06:28Ingen kommentarer

Gæsteanmeldelse af Pernille Borch Vinther.

’Et kvindekvad til alle trængende i trange tider’. Det er hele bagsideteksten på Suzanne Brøggers ’Tone’, og det indfanger bogen i en nøddeskal:

’Tone’ er helt objektivt betragtet en biografi om kostumier og scenograf Tone Bonnén (1914-1980), men der er på ingen måde tale om en biografi i gængs forstand, for Brøgger skriver om Bonnén med brudt kronologi, i versform, med højstemt rytme og med et omkvæd, der gentages og indfanger Tones karakter:

’Jeg synger om Tone,
sorgen skal skrives i vand,
glæden i sten,
fuglene flyver i form af en fisk’

Gennem bogen bliver vi suget ind i Tones liv og karakter gennem små scener, der på fineste vis indirekte karakteriserer hende og giver et billede af en filantropisk person, der praktiserer næstekærlighed i højeste grad og insisterer på det gode og på at leve fuldt og helt:

’-Bare der er en, der får det dårligt,
er alle ringere stillet.
Et enkelt menneskes frafald
forrykker hele regnskabet.’

Ydermere indeholder bogen et net af stemmer, der fortæller om Tone, og disse udtalelser flettes ind mellem scenerne med Tone, der vokser op Fyn, ender i København, syr ekstravagante hatte til fine damer i hele verden, føder og mister børn, gifter sig og bliver skilt, har affærer som 60-årig med en 18-årig, lader hjemløse bo hos sig i lejligheden på Nikolaj Plads, og til sidst dør af kræft smilende og syngende og med et hav af mennesker omkring sig.

Brøgger har med ’Tone’ skrevet et epos, som vi kender det fra antikkens store eper om Odysseus og Achilleus, og det vrimler da også med referencer til antikken. Tone sammenlignes blandt andre med Penelope, Demeter og Athene, og i Brøggers moderne feministiske helteepos er helten ikke en modig, kampklar og gudfrygtig halvgud, men en sværmende, fandenivoldsk, livskraftig, næstekærlig og insisterende kvinde. Det er gribende og inspirerende for alle os, der trænger i disse trange tider.

Læs andre anmeldelser af Pernille Borch Vinther på hendes blog Frk.Borchanbefaler eller på hendes profil af samme navn på Instagram.

Suzanne Brøgger, Tone, Gyldendal, November 2021, 128 sider, 6. udgave, Udkom første gang i 1981.

Der er lukket for kommentarer.