// // // Bogblogger.dk – Boganmeldelser på nettet » Musih Tedji Xavier: Disse breve ender med tårer
Digte

Spænding

Noveller

Roman

Krimi

Forside » Roman

Musih Tedji Xavier: Disse breve ender med tårer

Skrevet af den 14. marts 2025 – 05:55Ingen kommentarer

Disse breve ender med tårer er en brevroman. Brevskriveren Bessem er homoseksuel og hun skriver breve til sin ungdomskærlighed Fatima. Den ene kristen, den anden muslim, begge lesbiske i Cameroun, hvor et konservativt menneskesyn dominerer og hvor man ikke må elske en af eget køn.

“Jeg var gal på verden over at have gjort os til kakkerlakker, der kun levede i mørket. Jeg ville holde din hånd på gaden, vise dig frem til mine venner.”

I romanen fortæller Bessem om dengang hun mødte Fatima, om andre forhold, om sit arbejde og om den skrækkelige tid, da deres forhold blev opdaget og Fatima sporløst forsvandt.

Selvom det er 13 år siden Bessem sidst har set Fatima, er kærligheden til hende så stor, at hun fortsat leder og endda bringer sig selv i farlige situationer i jagten på sandheden. Ikke alle ønsker sandheden frem og korruption, magt og penge vinder ofte over sandhed og retfærdighed.

Efter at køre en anelse i tomgang i midten, bliver der skruet op for spændingen mod slutningen. Om Bessem finder Fatima kan jeg ikke afsløre her. Motoren i romanen er netop spørgsmålet, hvad der hændte Fatima? Og de efterfølgende spørgsmål, hvor er hun nu? Flygtede hun til udlandet? Blev hun giftet bort?

Romanen er et fint bidrag til debatten om menneskers ret til seksuel frihed og anbefales til dig, der tålmodigt læser om tilværelsen som homoseksuel, kristen kvinde i Cameroun, hvor homoseksualitet er strafbart.

Forfatteren Musih Tedji Xaviere debuterede med denne roman. Hun er selv opvokset i Cameroun og af hensyn til hendes sikkerhed flyttede hun til Storbritannien i forbindelse med udgivelsen af bogen.

Musih Tedji Xavier, Disse breve ender med tårer, Klim forlag, Oktober 2024, Oversat fra engelsk af Michelle From Hoxer, 218 sider.

Der er lukket for kommentarer.