Søs Marie Serup: Vind eller forsvind
Den tidligere pressechef i Venstre og særlig rådgiver for Lars Løkke Rasmussen, da han var Venstre-formand og statsminister, Søs Marie Serup, har skrevet en af den slags bøger, som er “must read” for alle, der gerne vil være opdateret på moderne dansk politik.
For Søs Marie Serup giver os en solid insider-fortælling om Venstres udvikling og historie de seneste 15-20 år. En af den slags bøger, som indeholder detaljer, som er gode at have i baghovedet i mange år fremover for dem, der følger dansk politik tæt.
En stor del af begivenhederne har været beskrevet i andre bøger. Men især begivenheder fra den periode, hvor Søs Marie Serup selv arbejdede for Venstre, bliver fortalt med nye detaljer. Og så får vi de sidste 5-6 års Venstre-historie, som ikke har været så detaljeret beskrevet i bogform før nu. Det er den mest interessante del, som desværre fylder mindst i bogen. Det virker som om den del er skrevet hastigt til sidst, efter at forfatteren har brugt lidt for meget tid på Løkkes tid som formand frem til 2019.
Anmelderne har stået i kø for at rose Søs Marie Serup. Og der er da også tale om en politisk “page turner”, som fortæller den dramatiske historie om Venstres nedsmeltning og forsøg på genrejsning. Men som sagt, så er meget af det allerede kendt information. Der kommer nyt for dagen. Men ikke de store afsløringer. Det mest interessante er faktisk, at en række centrale personer forholder sig til hvad der skete. De reflekterer og efterrationaliserer.
Bogen har dog én stor svagheder. For det er klart hvem Søs Marie Serup ser som heltene og skurkene. Den store helt er Stephanie Lose, mens den helt store skurk faktisk er hendes tidligere chef Lars Løkke Rasmussen. De to har tydeligvis et anstrengt forhold den dag i dag. Løkke er da også den eneste tidligere Venstre-formand, der ikke har villet stille op til interview med forfatteren.
Her havde en forfatter, der ikke selv havde været en del af partiet, nok vejet sol og vind lidt mere lige og ikke så tydeligt havde taget parti for bestemte personer.
Man mærker stadig kærligheden for Venstre mellem linjerne. Og det er helt forståeligt. Men det trækker ned at vi ikke får en nøgtern og neutral fortælling. Søs Marie Serup kommer blandt andet med sine egne bud på hvorfor det gik galt, hvad Kristian Jensen og Jakob Ellemann-Jensen burde have gjort og hvad Troels Lund Poulsen og Stephanie Lose bør gøre i fremtiden.
Når det er sagt, så er “Vind eller forsvind” som nævnt en af den slags bøger, som alle med interesse for dansk politik SKAL læse. For den tilfører nye oplysninger til det bagkatalog, som det er nødvendigt at have, hvis man for alvor vil forstå dansk politik.
Søs Marie Serup: Vind eller forsvind. Politikens Forlag, 2026. 300 sider.
